Jak założyć działalność gospodarczą?

Coraz więcej osób w Polsce zakłada własną działalność gospodarczą. Jak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej każdego dnia w Polsce zakładanych jest ok 1 000 firm. Zdecydowana większość osób zainteresowanych założeniem firmy nie wie w jaki sposób dokonać rejestracji swojej działalności.

Proszę mi wierzyć, nie jest to tak skomplikowane jak się początkowo wydaje. W ostatnich latach proces rejestracji firmy został uproszczony do minimum, tak, aby początkujący przedsiębiorca nie przeraził się ilością formalności do załatwienia w kilku instytucjach, w krótkim czasie. Obecnie nie trzeba już wychodzić z domu, aby założyć firmę, wystarczy dostęp do internetu. Nie mniej jednak opcja osobistego stawienia się w urzędzie miasta lub gminy, czy wysyłka listem poleconym, jest do chwili obecnej jak najbardziej aktualna.

Założenie własnej firmy – co zrobić na początku?

Zanim podejmie się ostateczną decyzję o zarejestrowaniu firmy, warto jednak przemyśleć czy rzeczywiście to konieczne, biorąc pod uwagę wysokość planowanych przychodów.

Jeśli zamierzamy wykonywać drobną działalność, która będzie bardziej dodatkiem do innego zajęcia np. do pensji z etatu, a nasz zakładany przychód nie będzie przekraczał połowy płacy minimalnej (w 2019 roku ta płaca wynosi 2250 zł brutto), wtedy można pomyśleć o prowadzeniu działalności nierejestrowanej. To nowa forma zarabiania, której nie trzeba zgłaszać do żadnego urzędu. Więcej można o niej przeczytać w Konstytucji Biznesu, która wprowadziła wiele ułatwień dla przedsiębiorców.

Jeśli jednak zdecydujemy się na założenie firmy, warto zastanowić się jeszcze nad kilkoma kwestiami.

Po pierwsze powinniśmy rozważyć datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Data nie powinna być przypadkowa, ponieważ będzie miała wpływ na rozliczenie z Urzędem Skarbowym i ZUS.

Po drugie warto przemyśleć również dokładnie nazwę firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej w nazwie zawsze musi być imię i nazwisko właściciela firmy.  Pozostałą część nazwy można ułożyć tak, aby była prosta, łatwa do zapamiętania i najlepiej nawiązująca do rodzaju działalności.

I po trzecie należy zastanowić się w jakim banku założyć rachunek firmowy, biorąc pod uwagę najkorzystniejsze dla nas warunki prowadzenia konta firmowego. Do niedawna można było używać do prowadzenia firmy rachunku prywatnego, jednak obecne przepisy podatkowe nakazują zgłoszenie rachunku firmowego do Fiskusa, co skutkuje pojawieniem się przedsiębiorcy na Białej Liście. Jest to związane z podatkiem VAT i Mechanizmem Podzielonej Płatności.

Rejestracja firmy- jak założyć firmę?

Zgłoszenie firmy do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej odbywa się za pomocą formularza CEIDG-1. Na stronie prod.ceidg.gov.pl wybieramy zakładkę  „Nowy wniosek” i postępujemy z wytycznymi. W formularzu muszą się znaleźć:

  • dane osobowe;
  • adres;
  • dane dotyczące firmy (o PKD poniżej);
  • nazwa skrócona firmy;
  • dane do kontaktu;
  • miejsce wykonywania działalności gospodarczej;
  • podane numeru NIP;
  • informacje o firmowym koncie bankowym – jeśli zostanie założone później, trzeba będzie złożyć korektę wniosku CEIDG-1.

Złożenie formularza CEIDG-1 to jednocześnie:

  • wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • wniosek o numer REGON (nadaje GUS);
  • wniosek o formę opodatkowania w Urzędzie Skarbowym.

Aby przesłać formularz CEIDG-1 przez Internet, należy wcześniej albo założyć Profil Zaufany (darmowy), albo posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny (płatny). Jeśli nie mamy żadnego z nich, wysyłamy wniosek online, ale w ciągu 7 dni musimy potwierdzić osobiście naszą tożsamość np. w Urzędzie Miasta czy w Urzędzie Skarbowym. Należy również podkreślić, że niektóre banki udostępniają  w bankowości internetowej opcję założenie działalności gospodarczej.

Musimy pamiętać, że niektóre rodzaje działalności i branże wymagają dodatkowo uzyskania różnych pozwoleń i koncesji. Przy zatrudnianiu pracowników konieczny będzie także kontakt z Państwową Inspekcją Pracy, a branża spożywcza wymaga również kontaktu z sanepidem.

Wybór kodów PKD – jak wybrać PKD firmy?

Pod skrótem PKD kryje się Polska Klasyfikacja Działalności. PKD to kody, które mówią o rodzaju naszej działalności, czyli wskazują czym zajmuje się nasza firma.

Na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pod adresem https://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd/  znajduje się wyszukiwarka kodów PKD.

W formularzu CEIDG-1 możemy podać maksymalnie 9 PKD. Gdy chcemy podać większą ich liczbę, należy je dopisać w załączniku CEIDG-RD. W głównym formularzu w sekcji 06.3 trzeba jednak zaznaczyć kwadracik „Kontynuacja w załączniku CEIDG-RD”.

W każdej chwili można zmienić dowolny kod PKD, dopisać nowy, usunąć nieaktualny w czasie prowadzenia działalności gospodarczej. Wymaga to jednak złożenia korekty wniosku CEIDG-1.

Formy opodatkowania – jaką wybrać?

Choć wybór formy opodatkowania to istotna kwestia przy zakładaniu firmy, to należy pamiętać, że nie wybiera się jej raz na zawsze. Na początku każdego roku podatkowego można dokonać zmiany formy opodatkowania informując o tym Urząd Skarbowy.

Mając na uwadze to, że wybór odpowiedniej formy opodatkowania wiąże się z wysokością przyszłego podatku, to  przy wyborze metody warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • rodzaj działalności
  • poziom planowanych przychodów i kosztów
  • poziom planowanych dochodów
  • obowiązki ewidencyjne.

 W Polsce jednoosobowa firma może się rozliczać z fiskusem w następujących formach:

  • na zasadach ogólnych
  • liniowo
  • ryczałtem do przychodów ewidencjonowanych
  • kartą podatkową.

Wybraną formę opodatkowania należy wpisać do wniosku CEIDG-1 w polach o numerach 18 i 19.

Należy również zwrócić uwagę na kwestię podatku VAT. Niektóre typy działalności gospodarczej mogą być zwolnione z tego podatku, inne – nie. Jeśli nasza firma musi zostać płatnikiem VAT, należy to zgłosić w Urzędzie Skarbowym i wypełnić druk VAT-R (można go również dołączyć do wniosku CEIDG-1).

Więcej o formach opodatkowania można przeczytać tutaj: FORMY OPODATKOWANIA

 Zgłoszenie działalności do ZUS.

Wypełniając wniosek CEIDG-1, jednocześnie dokonuje się zgłoszenia do ZUS. Na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczych ZUS sam sporządza następujące zgłoszenia ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika składek, ZUS ZBA – informację o rachunkach bankowych oraz ZUS ZAA – informacje o adresach prowadzenia działalności.

We wniosku CEIDG- 1 można także wygenerować ZUS ZUA, czyli zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń, a jeśli zakładamy firmę i jednocześnie pracujemy na etacie druk ZUS ZZA. Wtedy nie musimy w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności osobiście fatygować się do ZUS.

Składki ZUS to duże obciążenie dla firmy, szczególnie nowej. Na szczęście obecnie w naszym kraju przedsiębiorca może skorzystać na początku swojej działalności z preferencyjnych składek ZUS, o których piszę tutaj: PREFERENCYJNE SKŁADKI ZUS

Działalność gospodarcza a koszty – skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?

Zakładanie działalności gospodarczej jest darmowe, jednak prowadzenie jej związane jest z ponoszeniem kosztów, a zwłaszcza na początku działania.

Skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy? Najpopularniejszy sposób to uzyskanie bezzwrotnej dotacji z Urzędu Pracy, gdy jesteśmy w nim zarejestrowani jako osoby bezrobotne. W ten sposób można otrzymać sześciokrotność średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: DOTACJE Z PUP

Innymi sposobami na pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności firmy to dotacja z Unii Europejskiej czy kredyt w banku. Niektóre instytucje mają specjalne oferty dla nowych działalności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – plusy i minusy.

Działalność gospodarcza jednoosobowa, jak każda inna forma prawna prowadzenia działalności, ma swoje zalety i wady.

Zalety Wady
Łatwe zakładanie działalności, zawieszanie, likwidowanie. Rozwój firmy i jej funkcjonowanie opiera się głównie na jednej osobie.
Nie ma dużych kosztów założenia działalności. Przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem.
Nie trzeba dysponować żadnym kapitałem. Często ograniczony dostęp do kapitału.
Księgowość może być uproszczona. Przedsiębiorca przeważnie sam musi zajmować się wieloma sprawami.
Duży wybór form opodatkowania. Często mała skala działalności.

Więcej o formach prowadzenia działalności można przeczytać tutaj: RODZAJE DZIAŁALNOŚCI

Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Jeśli przedsiębiorca zna się na przepisach księgowo-podatkowych, jak najbardziej może prowadzić księgowość samodzielnie. Będzie to jednak dla niego dodatkowe obciążenie, ponieważ zamiast skoncentrować się tylko na rozwoju firmy i pozyskiwaniu klientów, trzeba jeszcze zgłębiać przepisy podatkowe i wypełniać wszystkie formalności. Najlepiej zatem zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *