Rodzaje działalności gospodarczej

Założenie własnej firmy wiąże się z koniecznością podejmowania wielu decyzji. Jedną z najważniejszych wybór rodzaju działalności gospodarczej.

W naszym kraju najczęściej wybiera się następujące formy działalności gospodarczej:

  • indywidualna działalność gospodarcza,
  • spółki:
    • cywilna
    • jawna
    • partnerska
    • komandytowa
    • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
    • spółka akcyjna.

Każda z tych form daje inne możliwości i narzuca inne obowiązki na przedsiębiorcę.

Indywidualna działalność gospodarcza

To najpopularniejsza forma prowadzenia własnego biznesu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzona jest we własnym imieniu, a właściciel odpowiada za zobowiązania firmy własnym majątkiem. Nazwa firmy musi zawierać w sobie imię i nazwisko właściciela, ale można posługiwać się także nazwą skróconą.

Spółka cywilna

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, powołuje się ją poprzez sporządzenie umowy między wspólnikami, którą należy zgłosić w urzędzie skarbowym. Może zostać założona na czas określony lub nieokreślony, nie wymaga wniesienia wkładu własnego.
Za zobowiązania finansowe spółki wspólnicy odpowiadają majątkiem spółki oraz własnym.

Spółka jawna

Jest to spółka, która nie posiada osobowości prawnej, ale posiada zdolności prawne. Każdy z jej wspólników odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy, jednakże w pierwszej kolejności zajmowany jest pozostały majątek należący do firmy.  Podmioty zarządzające spółką wybierają wspólnicy, ale osoby te nie otrzymują za to żadnego wynagrodzenia.

Spółka partnerska

Spółka partnerska otwierana może być przez przedstawicieli wolnych zawodów. Założyć ją mogą np. adwokaci, architekci, czy lekarze. Jest to osobowa spółka handlowa, która nie posiada osobowości prawnej, posiada jednak zdolność prawną. Do założenia spółki nie jest wymagany kapitał zakładowy.

Partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu. Za inne zobowiązania, w tym za zobowiązania podatkowe, spółka partnerska ponosi odpowiedzialność  z partnerami, a partnerzy solidarnie między sobą.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa pozwala na samodzielnie prowadzenie działalności bez osobowości prawnej. W spółkach komandytowych wyróżnia się komplementariusza (odpowiedzialnego całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki) oraz komandytariusza (odpowiedzialnego za zobowiązania spółki tylko w określonej umową kwocie). Założenie tej spółki nie

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna ma formę osobowości prawnej i podzielona jest na równą ilość akcji, które mogą być notowane na giełdzie. Udziałowcy mogą posiadać zróżnicowaną ilość akcji, a od ich wielkości zależy podział dywidend. Kapitał początkowy potrzebny do założenia spółki akcyjnej wynosi 100 tysięcy złotych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest spółką handlową, w której wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania finansowe spółki wobec wierzycieli, a wszelkie długi są spłacane z majątku spółki. Organ zarządzający spółką to zarząd i zgromadzenie wspólników, niekiedy rada nadzorcza (gdy kapitał zakładowy przekracza 500 tys. zł, a wspólników jest więcej niż 25). Kapitał początkowy potrzebny do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5 tysięcy złotych.

Obecnie coraz bardziej popularna staje się jeszcze forma Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa.

Sp. z o.o. spółka komandytowa to spółka komandytowa, w której jednym ze wspólników (komplementariuszem) jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zaś komandytariuszami tej spółki mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, a nawet inne spółki osobowe (jawne czy komandytowe).

Podstawową zaletą takiej formy jest ograniczenie odpowiedzialności osób fizycznych. Komandytariusze odpowiadają w spółce komandytowej wyłącznie do wysokości sumy komandytowej (górna granica odpowiedzialności za zobowiązania spółki). Natomiast komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem osobistym. Jeśli komplementariuszem jest Sp. z o.o., majątek osób fizycznych nie jest zagrożony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *